В Україні існує проблема нелегальних автозаправних станцій та нелегального обігу палива, тому до вирішення цієї проблеми долучився Уряд.
За даними Нафтогазової асоціації України, станом на 01.06.2019 в Україні працювало 1123 нелегальних АЗС. Звичайно, статистика неповна і справжні цифри набагато вищі. Крім того, частина АЗС час від часу закриваються, потім знову починають працювати.
На виконання окремого доручення Держпраці щодо виконання п.п.1, 4 пункту 6 протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №29 «Про заходи з протидії нелегальному обігу пального» у Запорізькій області активізовано роботу в цьому напрямку.
Розпорядженням Голови Запорізької обласної державної адміцністрації від 18.10.2019 № 487 “Про створення штабу протидії незаконній торгівлі нафтопродуктами та скрапленим газом на автозаправних станціях Запорізької області” створено відповідний штаб, до складу якого увійшли представники Головного управління ДПС у Запорізькій області, ГУНП у Запорізькій області, Прокуратури Запорізької області, Управління СБУ у Запорізькій області, Головного управління ДСНС у Запорізькій області, Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю, екологічної інспекції, Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ПАТ “Запоріжжяобленерго”, інспекції з благоустрою Запорізької міської ради, Запорізької обласної державної адміністрації.
Участь у створеному штабі щодо виявлення нелегального обігу та нелегальної торгівлі нафтопродуктами у місті Запоріжжі та Запорізькій області приймають і фахівці Головного управління Держпраці у Запорізькій області.
За період роботи штабу фахівці ГУ Держпраці були залучені до робочих груп щодо перевірок АЗС у Запорізькій області, під час яких перевірялось дотримання вимог трудового, земельного, господарського, податкового законодавства, законодавства з охорони праці та правил пожежної безпеки.
Зокрема, фахівцями Головного управління Держпраці з’ясовано, що окремими підприємствами здійснювався продаж бензину, дизельного пального та скрапленого газу без отримання дозволів на виконання робіт та на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, що працює у вибухопожежонебезпечній зоні; без проведення ідентифікації об’єкта підвищеної небезпеки; при відсутності персоналу, який пройшов спеціальне навчання з охорони праці; без проведення технічного обслуговування та поточного ремонту газовикористовуючого обладнання, опосвідчення посудин що працюють під тиском, перевірки манометрів та випробування запобіжних клапанів та гумовотканинних рукавів; без випробування опору ізоляції електрообладнання АГЗП та опору випробування заземлювальних пристроїв; без встановлення знаків безпеки на території АЗС/АГЗП.
Крім того, у Запоріжжі на території одного із господарств виявлено газозаправний модуль, що належить одному із підприємств м. Києва. Однак, підприємство, яке його експлуатує, не повідомляло Головне управління Держпраці про наміри виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати обладнання підвищеної небезпеки на території Запорізької області.
Всього робочі групи провели перевірки на 274 АЗС по всій області. В результаті 21 об’єкт припинив свою діяльність. По чотирьох об’єктах установлено адміністративні правопорушення, по двох – кримінальне провадження. Крім цього, ще два об’єкти добровільно демонтували обладнання.